Logo Tasarımı Logoloji https://logoloji.com Logo tasarımı başta olmak üzere, reklam ve grafik sanatların içerisindeyiz. Sun, 11 Oct 2020 23:45:43 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.1 https://logoloji.com/wp-content/uploads/2018/10/logo-icon-50x50.jpg Logo Tasarımı Logoloji https://logoloji.com 32 32 Hayvan – Animal Logo https://logoloji.com/logolar/hayvan-animal-logo/ https://logoloji.com/logolar/hayvan-animal-logo/#respond Sun, 11 Oct 2020 23:31:26 +0000 https://logoloji.com/?p=3464 Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, sevimli civciv, bukalemun ve daha sayamayacağımız kadar bir çok örnek… Dolasıyla bu tür kullanım tercihi için illaki […]

Hayvan – Animal Logo yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Çoğunlukla sevdiğimiz hayvan logo veya animal logolarla ilgili karakterleri logomuz olarak kullanmaktan hoşlanırız. Cesur aslan, kral aslan, asil at, gururlu kedi, sadık köpek, sevimli civciv, bukalemun ve daha sayamayacağımız kadar bir çok örnek… Dolasıyla bu tür kullanım tercihi için illaki veteriner, kasap olmaya gerek yok. Bilindiği gibi Ferrari, Lamborgini, Mustang gibi bazı markalar da hayvan figürlü logolar tarih etmiştir. Bu noktada farklı örnekleri sunmak, en azından internette bulduğumuz iyi logo örneklerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Bunun dışında paylaşılan tasarımlar sizi yanıltmasın, logo tasarımı tercih ederken mutlaka özgün çalışmalar tercih ediniz. Size uygun, sadece size özel logo tasarımları sizi marka yapar, diğerleri ise sadece markanın aslını yaşatır.

Bu noktada logoloji ile çalışmanızı öneriyoruz.

Hayvan – Animal Logo yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/logolar/hayvan-animal-logo/feed/ 0
Efsanelerden Markaya.. Sentor https://logoloji.com/marka/efsanelerden-markaya-sentor/ https://logoloji.com/marka/efsanelerden-markaya-sentor/#respond Tue, 29 Sep 2020 21:28:52 +0000 https://logoloji.com/?p=3435 Uzun zamandır tasarım hizmeti sunduğumuz İrem Kırtasiye yeni projesi için marka talebinde bulundu. Hem marka ismini bulmak, hem de markaya özel bir değer katmak bizim için çok önemliydi. Kırtasiye alanında üretici olarak yer alan marka için farklı fikirler oluşturduk. Fakat […]

Efsanelerden Markaya.. Sentor yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Uzun zamandır tasarım hizmeti sunduğumuz İrem Kırtasiye yeni projesi için marka talebinde bulundu. Hem marka ismini bulmak, hem de markaya özel bir değer katmak bizim için çok önemliydi.

Kırtasiye alanında üretici olarak yer alan marka için farklı fikirler oluşturduk. Fakat aklımıza en uygunu kağıdın, kalemin vazgeçilmezliği yıllardır aynı değerde kalışı oldu. Bu yüzden Mısır, Antik Yunan, Eski Türk Mitolojisini inceledik, araştırdık. Farklı yaratıklar, çift başlı kartallar, ejderhalar bir çok efsanenin hikayesini okuduk. Yarı at yarı insan olan güçlü varlık olan Sentorlar bize daha yakın geldi. Çünkü at asil bir havyandı, güçlüydü, yeri geldiğinde evcil, yeri geldiğinde savaşçı… Nitekim Sentor markasının ilk fikri doğmuş oldu.

Marka Araştırması

Gerekli patent araştırmalarını ve TPE sorgularını yaptıktan sonra konuyla ilgili Sentor örnek çizimlerini araştırdık, inceledik.

 

 

Taslak Çizimler ve Ana Temanın Oluşturulması

Çok fazla iyi logo örneği inceledik, çok fazla çizim ve eskiz oluşturduk. Nitekim vektörel olarak zorluk çıkarmadan kullanılabilecek, aynı zamanda da güç, kuvvet, çeviklik kavramlarını simgeleyecek, kabalıktan uzak bir tasarım çizgisi oluşturduk.

sentor kırtasiye logo tasarımı sentor kırtasiye logo tasarımı

 

 

Markamız Hazır

Taslakların vektörel hale getirilmesi, logo değeri kazandırılması, renkler ve kusursuz birleştirmelerin yapılmasından sonra Sentor Kırtasiye Markası olarak artık yola çıkmaya hazırdı. Yapılan tasarımın açıklamaları ince ince yazıldı, brifingler verildi, anlatımlar yapıldı. Logonun hikayesi, markanın ana fikri belirlendi.

e o kadar yaptık, uygulamaları yok mu diyeceksiniz? Var olmaz mı.. Size mockup olmayan fotoğraflar ve uygulamaları aşağıda sunuyoruz.

Beğenilerinizi esirgemeyiniz..

Efsanelerden Markaya.. Sentor yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/marka/efsanelerden-markaya-sentor/feed/ 0
23 Nisan Kutlu Olsun! https://logoloji.com/bizden/23-nisan-kutlu-olsun/ https://logoloji.com/bizden/23-nisan-kutlu-olsun/#respond Wed, 22 Apr 2020 20:51:32 +0000 https://logoloji.com/?p=3088 100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz. Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Biz’siz olur, SEN’siz olmaz çocuk! Bayramın Kutlu Olsun!

23 Nisan Kutlu Olsun! yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
23 Nisan Kutlu Olsun

100. yılında kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı içtenlikle kutluyoruz.

Zor günler geçirdiğimiz şu günlerin geçeceğini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkıyoruz.

Biz’siz olur, SEN’siz olmaz çocuk! Bayramın Kutlu Olsun!

23 Nisan Kutlu Olsun! yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/bizden/23-nisan-kutlu-olsun/feed/ 0
Mutlu Yıllar! https://logoloji.com/bizden/mutlu-yillar/ https://logoloji.com/bizden/mutlu-yillar/#respond Tue, 31 Dec 2019 15:13:42 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2894 Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz. Nice Mutlu Yıllara

Mutlu Yıllar! yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
yeni yıl kutlaması

Yeni yıla gireceğimiz sayılı saatlerde, tüm sıkıntılarınızı geçmişte bırakmanız ve yeni yıla mutlu, huzurlu, sağlıklı, huzurlu ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl dileriz.

Nice Mutlu Yıllara

Mutlu Yıllar! yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/bizden/mutlu-yillar/feed/ 0
Saygıyla Anıyoruz! https://logoloji.com/bizden/saygiyla-aniyoruz/ https://logoloji.com/bizden/saygiyla-aniyoruz/#respond Sat, 09 Nov 2019 19:59:57 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2888   Ayrılışının 81. yılında yine bir 10 Kasım günü Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü Atamızı hasret, minnet, özlem, dua, saygı ve hiç bitmeyecek bir sevgi ile anıyoruz. Fikirlerin görüşlerin bize ışık tutacak, yolumuzu aydınlatacak. Vatanını seven, tarihini hatırlayan ve nereden gelip nereye […]

Saygıyla Anıyoruz! yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
 

10 Kasım Atamızı Saygıyla Anıyoruz

Ayrılışının 81. yılında yine bir 10 Kasım günü Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzü Atamızı hasret, minnet, özlem, dua, saygı ve hiç bitmeyecek bir sevgi ile anıyoruz.

Fikirlerin görüşlerin bize ışık tutacak, yolumuzu aydınlatacak. Vatanını seven, tarihini hatırlayan ve nereden gelip nereye gideceğini unutmayanlar olarak, yerinin hiç doldurulamayacağını biliyor, gösterdiğin hedefe doğru hiç durmadan yürüyeceğimize ant içiyoruz.

 

Saygıyla Anıyoruz! yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/bizden/saygiyla-aniyoruz/feed/ 0
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı https://logoloji.com/bizden/29-ekim-cumhuriyet-bayrami/ https://logoloji.com/bizden/29-ekim-cumhuriyet-bayrami/#respond Mon, 28 Oct 2019 20:28:43 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2884 96. yıl dönümünde  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülkemize kutlu olsun!  Mehmet Akif üstadın da dediği gibi Allah bir daha İstiklal Marşı yazdırmak zorunda bırakmasın. Ülkemizin, milletimizin ve değerlerimizin kıymetini unutturmasın. Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere canını, evladını, […]

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

96. yıl dönümünde  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm ülkemize kutlu olsun! 

Mehmet Akif üstadın da dediği gibi Allah bir daha İstiklal Marşı yazdırmak zorunda bırakmasın. Ülkemizin, milletimizin ve değerlerimizin kıymetini unutturmasın. Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere canını, evladını, malını, mülkünü, belki kolunu belki bacağını bu ülke uğruna feda etmiş tüm kahraman ecdadımızı saygı ve gururla yad ediyoruz. Bedel ödedik, ödüyoruz, ödeyeceğiz! Ödediğimiz her bedel Hilal’ine de Yıldız’ına da helali hoş olsun!

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/bizden/29-ekim-cumhuriyet-bayrami/feed/ 0
Mühendislik Logo Tasarımı https://logoloji.com/logolar/muhendislik-logo-tasarimi/ https://logoloji.com/logolar/muhendislik-logo-tasarimi/#respond Sun, 15 Sep 2019 12:01:10 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2671 Farklı mühendislik alanları için hazırlanmış, farklı fikir çıkış noktaları ile oluşturulmuş mühendis logo tasarım örnekleri. Elektronik mühendisi, inşaat mühendisi, makina mühendisi gibi alanlardaki logolar fikriniz olması açısından hem inceliyor hemde sizinle paylaşıyoruz. Diğer sektörlerdeki örnek firma için incelediğimiz logolar sektörlere […]

Mühendislik Logo Tasarımı yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Farklı mühendislik alanları için hazırlanmış, farklı fikir çıkış noktaları ile oluşturulmuş mühendis logo tasarım örnekleri. Elektronik mühendisi, inşaat mühendisi, makina mühendisi gibi alanlardaki logolar fikriniz olması açısından hem inceliyor hemde sizinle paylaşıyoruz. Diğer sektörlerdeki örnek firma için incelediğimiz logolar sektörlere göre ayrılmış bir şekilde sitemizde bulabilirsiniz.

Bu alanda yapılmış logolar ilgili mühendislik alanında kullanılan bazı simgelerle birleştirilmiş.

Örneğin yazılım mühendisi için işlemci simgelenmiş.
Makine mühendisleri için çark, dişli simgeleri kullanılmış.
İnşaat mühendisi amblem tasarımı için kep, koruyucu şapka veya inşaat simgeleri kullanılmış.
Bazı öznel tasarımlarda ise şirket, firma baş harfleri veya harf birleşimleri kullanılmış.

Her tasarım alanında olduğu gibi logo yapma işlemine başlamadan önce mutlaka önce yapılan tasarımları incelemelisiniz. Umarım bu logoların derlenmesi ve sektör bazlı sunumu işinizi büyük ölçüde hafifletecek.

Logoloji kalitesinde sadece size özel bir logo tasarım istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

örümces mühendis logosu a harfi mühendis logo enerji mühendisi logo mühendislik logo mühendis logo mühendis logo mühendis logo makina mühendisi logo inşaat mühendislik logosu inşaat mühendisi logo enerji mühendis logo teknik mühendis logo elektronik mühendis logo elektronik mühendisi logo elektronik mühendisi logo inşaat mühendisi logosu inşaat mühendislik logo inşaat mühendislik logo inşaat mühendislik logo inşaat mühendis logo makina mühendisi logo tasarımı makina mühendisi logo tasarımı mühendis logo tasarımı mühendis logo tasarımı mühendis logo tasarımı mühendis logo tasarımı mühendislik logo mühendislik logo mühendislik logosu mühendislik logosu mühendislik logo tasarımı mühendislik logo tasarımı mühendislik logo tasarımı mühendislik logo tasarımı mühendislik logo tasarımı mühendislik logo tasarımı mühendislik logo tasarımı mühendis logo mühendis logo mühendis logo mühendis logo mühendislik logo mühendislik logo mühendislik logo mühendislik logo mühendislik logo

Mühendislik Logo Tasarımı yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/logolar/muhendislik-logo-tasarimi/feed/ 0
Marka Hizmet Sınıfları, Nice Kodları, Marka Sınıfları https://logoloji.com/marka/marka-siniflari/ https://logoloji.com/marka/marka-siniflari/#respond Thu, 12 Sep 2019 17:58:44 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2581 Marka oluşturma standartları içerisinde marka sınıfının belirlenmesidir. Marka Tescil Sınıfların 34’de kadar olanları üretim yapanların marka tescil başvurusu yaparken seçecekleri ve ürünlerin üzerinde kullanacakları sınıflardır. 35’te dahil 45’inci sınıfa kadar olan maddeler ise hizmet sektöründe çalışanların marka tescil müracaatı yaparken seçeceği […]

Marka Hizmet Sınıfları, Nice Kodları, Marka Sınıfları yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Marka oluşturma standartları içerisinde marka sınıfının belirlenmesidir. Marka Tescil Sınıfların 34’de kadar olanları üretim yapanların marka tescil başvurusu yaparken seçecekleri ve ürünlerin üzerinde kullanacakları sınıflardır.

35’te dahil 45’inci sınıfa kadar olan maddeler ise hizmet sektöründe çalışanların marka tescil müracaatı yaparken seçeceği hizmet sınıflarıdır.

marka sınıfları

1. SINIF

 • Sanayide, bilim sahasında, fotoğrafçılıkta, tarım, bahçecilik ve ormancılıkta kullanılan kimyasallar.
 • Gübreler ve topraklar.
 • İşlenmemiş suni reçineler ve işlenmemiş plastikler
 • Yangın söndürücü maddeler.
 • Kırtasiye, tıbbi ve ev içi kullanım amaçlı olanlar hariç yapıştırıcılar.

2. SINIF

 • Boyalar, vernikler, laklar, pas önleyiciler, ahşabı koruyucu maddeler, boyalar için bağlayıcı ve inceltici maddeler, boya pigmentleri,  metali koruyucu maddeler, ayakkabı boyaları; matbaa boyaları ve mürekkepleri, tonerler (dolu halde toner kartuşları dahil); besin maddelerini, ispençiyari ürünleri ve içecekleri boyamaya mahsus maddeler.
 • İşlenmemiş doğal reçineler.
 • Boyacılar, dekoratörler, matbaacılar ve sanatçılar için metal levhalar ve toz halde metaller.
3. SINIF
 • Ağartma ve temizlik amaçlı maddeler.
 • Parfümeri; kozmetik ürünleri, kişisel kullanım amaçlı koku vericiler (insan ve hayvanlar için deodorantlar dahil).
 • Sabunlar.
 • Diş bakımı ürünleri.
 • Aşındırıcı ürünler (zımpara bezleri, zımpara kağıtları,  ponza taşları, aşındırıcı pastalar dahil).
 • Parlatma ve bakım ürünleri (deri, vinil, metal, ahşap vb. için).
4. SINIF
 • Sınai amaçlı yağlar, gresler (kesme sıvıları, toz emici-ıslatıcı ve bağlayıcı maddeler dahil).
 • Katı yakıtlar (odun dahil).
 • Sıvı ve gaz yakıtlar ile bunların kimyasal olmayan katkıları.
 • Aydınlanma amaçlı mumlar, fitiller, yarı mamul vakslar, balmumları (vakslar), parafinler.
5. SINIF
 • İnsan ve hayvan sağlığı için ilaçlar, tıbbi amaçlı kimyasal ürünler, kimyasal elementler.
 • Tıbbi ve veterinerlik amaçlı olan ya da olmayan diyet maddeleri; besin takviyeleri, zayıflatıcı ürünler; bebek mamaları; tıbbi amaçlı bitkiler ve bitkisel içecekler
 • Diş hekimliği için ürünler (aletler/cihazlar hariç).
 • Hijyen sağlayıcı ürünler (pedler, tamponlar, tıbbi amaçlı yakılar, pansuman malzemeleri, kağıt ve tekstilden mamul çocuk bezleri).
 • Zararlı bitkileri, hayvanları ve mantarları imha edici maddeler.
 • İnsan ve hayvanlar için olanlar hariç deodorantlar, havayı tazeleyici kokular.
 • Dezenfektanlar, antiseptikler (mikrop öldürücüler), tıbbi amaçlı deterjanlar.
6. SINIF
 • Değerli olmayan maden cevherleri.
 • Adi metaller ile bunların alaşımları ve yarı mamulleri.
 • Barınma, saklama, muhafaza etme, kaplama, sarma, çevreleme, depolama, yerleştirme veya inşaat amaçlarıyla yapılmış metalden malzemeler ve araçlar, metalden portatif merdivenler dahil).
 • Eleme, filtreleme ve benzeri amaçlar için yapılmış metalden malzemeler.
 • Metalden mamul kapılar ve pencereler, kepenkler, jaluziler, bunların kasaları ve aksamları.
 • Elektrik için olmayan madeni kablolar, teller.
 • Hırdavatçı (nalburiye) eşyası.
 • Havalandırma, ısıtma, kanalizasyon, telefon, yeraltı elektrik ve iklimlendirme tesisatları için havalandırma kanalları, menfezler, menfez kapakları, bacalar, baca şapkaları, menhol (baca) kapakları, ızgaralar.
 • Metalden mamul işaretle gösterme, yönlendirme, belirtme, tanıtma amaçlı malzemeler (tabelalar, panolar, plakalar dahil).
 • Metalden mamul sıvı veya gaz nakli amaçlı borular ve bunların bağlantı parçaları (metalden vanalar; sondaj boruları dahil).
 • Madeni para kasaları.
 • Metalden mamul demiryolu malzemeleri.
 • Madeni iskele babaları ve şamandıraları, madeni dubalar, deniz taşıtları için çapa demirleri.
 • Döküm işleri için madeni kalıplar (makine parçası olanlar hariç).
 • Adi metallerden veya bunların alaşımlarından yapılmış sanat eserleri.
 • Metalden mamul kapaklar, şişe kapakları.
 • Madeni direkler.
 • Kaldırma, yükleme ve nakil için madeni paletler, madeni halatlar, yük kaldırma ve taşımada kullanılan madeni askılar, bağlar, kolonlar, kuşaklar, bantlar ve şeritler.
7. SINIF
 • Ahşap, metal, cam ve plastik malzemelerin ve madenlerin işlenmesi, bunlara şekil verilmesi için makineler, takım tezgahları ve bu amaçla kullanılan endüstriyel robotlar.
 • İş makineleri, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar.
 • Kaldırma, taşıma ve iletme makineleri, aynı işleve sahip robotik mekanizmalar (asansörler, yürüyen merdivenler, vinçler dahil).
 • Tarım, hayvancılık, ziraat sektörlerinde ve tahıl/meyve/sebze/gıda işlenmesinde kullanılan makineler ve robotik mekanizmalar.
 • Kara taşıtları için olanlar hariç motorlar, elektrikli motorlar, bunların parçaları ve tertibatları, kara taşıtlarında kullanılan ve bu sınıfta yer alan parçalar.
 • Rulmanlar, bilyalı veya masuralı yataklar.
 • Lastik sökme ve takma makineleri.
 • Alternatörler, jeneratörler, elektrik jeneratörleri, güneş enerjisi ile çalışan jeneratörler.
 • Boya makineleri, otomatik boya püskürtme tabancaları, elektrikli zımbalama makineleri ve tabancaları, elektrikli yapıştırıcı tabancalar, basınçlı hava veya sıvı püskürtücü makineler için tabancalar, elektrikli el matkapları, motorlu el testereleri, dekupaj makineleri, spiral makineler, basınçlı hava üreticiler, kompresörler, araç yıkama makineleri ve yukarıda sayılan makine ve araçlarla aynı işleve sahip robotlar.
 • Kaynak makineleri, elektrikli ark kaynak cihazları, elektrikli lehim cihazları, elektrikli ark kesme cihazları, elektrikli kaynak makine elektrotları ve bunlarla aynı işleve sahip robotlar.
 • Matbaa makineleri.
 • Ambalajlama makineleri, doldurma-tapalama ve kapatma makineleri, etiketleme makineleri, tasnifleme makineleri ve yukarıda sayılan makinelerle aynı işleve sahip robotlar ve robotik mekanizmalar (elektrikli plastik kapama/mühürleme cihazları [paketleme] dahil).
 • Tekstil makineleri, dikiş makineleri ve bunlarla aynı işleve sahip endüstriyel robotlar.
 • Makine veya motor parçası olmayan pompalar (akaryakıt dolum ve dağıtım pompaları ve bunların tabancaları dahil).
 • Doğrama, öğütme, ezme, çırpma ve ufalama için mutfakta kullanılan elektrikli aletler; yıkama makineleri (çamaşır/bulaşık yıkama makineleri, ısıtmalı olmayan santrifüjlü çamaşır kurutma makineleri dahil); zemin, halı veya döşeme temizleme amaçlı elektrikli makineler, elektrikli süpürgeler ve bunların parçaları.
 • Otomatik satış makineleri.
 • Galvanizle kaplama ve elektroliz (akımla kaplama) makineleri.
 • Elektrikli ve elektronik açma kapama mekanizmaları. 
8. SINIF
 • Değerli madenlerden olanlar dahil çatallar, kaşıklar, bıçaklar ve kesme, doğrama, soyma amaçlı elektrikli olmayan kesici mutfak aletleri.
 • Kesici ve dürtücü silahlar.
 • Tıraş, epilasyon, manikür, pedikür, güzellik amaçlı kişisel bakım için kullanılan bu sınıfa dahil alet ve cihazlar (elektrikli saç düzleştiricileri ve kıvırıcıları, makaslar dahil).
 • Makine, cihaz ve taşıt onarımı, inşaat, ziraat, bahçecilik ve ormancılıkla ilgili elle çalışan (motorsuz) aletler.
 • Elektrikli-elektriksiz, buharlı ütüler.
9. SINIF
 • Bilimsel amaçlı ve laboratuarda kullanım amaçlı olanlar dahil ölçme aletleri, cihazları, göstergeler ve laboratuarlarda kullanılan malzemeler.
 • Ses ve görüntünün kaydı, nakli veya yeniden meydana getirilmesi (reprodüksiyonu)  için cihazlar (veri işlem, haberleşme ve çoğaltma amaçlı cihazlar ve bilgisayar çevre donanımları dahil).
 • Manyetik, optik kayıt taşıyıcılar ve bunlara kaydedilmiş bilgisayar programları ve yazılımları; bilgisayar ağları vasıtasıyla indirilebilen ve manyetik ve optik ortamlara kayıt edilebilen elektronik yayınlar; manyetik/optik okuyuculu kartlar.
 • Antenler, uydu antenler, yükselticiler ve bunların parçaları.
 • Bilet otomatları, nakit para çekme makineleri.
Makine ve cihazların elektroniğinde kullanılan elemanlar.
 • Birim zamandaki tüketim miktarını ölçen sayaçlar ve zaman ayarlayıcıları.
 • Koruyucu giysiler, koruma ve can kurtarma amaçlı donanımlar.
 • Gözlükler, güneş gözlükleri, lensler ve bunların kutuları, kılıfları, parçaları ve aksesuarları.
 • Elektrik enerjisini iletim, dönüştürme, depolama kontrol cihazları ve araçları (elektrik, elektronikte kullanılan kablolar ve güç kaynakları;  piller, aküler dahil).
 • Ana fonksiyonu uyarı ve alarm olan cihazlar (taşıt alarmları hariç), elektrikli ziller.
 • Trafikte kullanım amaçlı sinyalizasyon, işaretle bildirme cihazları ve araçları.
 • Yangın söndürme amaçlı taşıtlar dahil yangın söndürme aletleri ve cihazları (yangın söndürme hortumları ve yangın söndürme vanaları dahil).
 • Radarlar, denizaltı radarları (sonarlar), gece görüşü sağlayıcı veya arttırıcı aletler ve cihazlar.
 • Dekoratif mıknatıslar.
10. SINIF
 • Cerrahi, tıbbi, diş hekimliği ve veterinerlik için alet, cihaz ve mobilyalar.
 • Yapay organlar ve protezler.
 • Tıbbi ortopedik malzemeler.
 • Ameliyathane giysileri ve steril örtüler.
 • Cinsel amaçlı aletler ve malzemeler.
 • Prezervatifler (kondom/kaput).
 • Biberonlar, biberon emzikleri, emzikler, bebekler için diş kaşıyıcılar.
11. SINIF
 • Aydınlatma cihazları (taşıtlar, iç ve dış mekanlar için aydınlatma armatürleri).
 • Isıtma ve buhar üretme tesisatı için cihazlar (katı, sıvı, gaz yakıtlı ve elektrikli sobalar, kuzineler dahil).
 • İklimlendirme ve havalandırma cihazları.
 • Soğutucular ve dondurucular.
 • Pişirme, kurulama ve kaynatmada kullanılan elektrikle ve gazla çalışan aletler, makineler ve cihazlar (elektrikli çamaşır kurutucuları, saç kurutucuları ve el kurutma cihazları dahil).
 • Sıhhi tesisat, vitrifiye ürünleri; musluklar, duş takımları, klozet iç takımları, banyo-duş kabinleri, küvetler, evyeler, lavabolar. 
 • Su yumuşatma cihazları, su arıtma cihazları, su arıtma tesisatı, atık arıtma tesisatı.
 • Tıbbi amaçlı olmayan elektrikli alt yaygıları ve elektrikli battaniyeler, ısıtıcı yastıklar, elektrikli veya elektriksiz ayak ısıtıcıları, sıcak su torbaları (termoforlar).
 • Akvaryumlar için filtreler ve filtre-motor kombinasyonları.
 • Sanayi tipi pişirme, kurutma ve soğutma tesisatı.
 • Pastörize ve sterilize edici makineler.
12. SINIF
 • Motorlu kara taşıtları ve bu taşıtlar için motorlar, parçalar (motosikletler, mobilet dahil).
 • Bisikletler ve bunların gövdeleri, gidonları, çamurlukları.
 • Taşıt kasaları, damperli kasalar, traktör römorkları, frigorifik kasalar, römork bağlantıları, taşıtlar için damperler,  kaldırma tertibatları.
 • Taşıt koltukları, koltuklar için baş dayanakları, emniyetli çocuk koltukları, koltuk kılıfları, araç örtüleri (aracın şeklini almış), güneşlikler.
 • Sinyaller ve yön sinyalleri için kollar, taşıt camları için silecekler, silecek kolları.
 • Taşıtlar için iç ve dış lastikler, tubles lastikler, lastik tamir takımları, taşıt lastikleri için yamalar, kaynak yamalar, taşıt lastikleri için supaplar.
 • Taşıt camları, emniyetli taşıt camları, taşıtlar için dikiz aynaları ve yan aynalar.
 • Patinaj zincirleri, takozlar.
 • Taşıtlar için portbagajlar, bisiklet ve kayak taşıyıcıları, seleler.
 • Lastik şişirme pompaları.
 • Taşıtlar için hırsız alarmları, kornalar.
 • Yolcular için emniyet kemerleri, havalı yastıklar.
 • Bebek arabaları, tekerlekli sandalyeler, pusetler.
 • El arabaları, pazar arabaları, tek veya çok tekerlekli el arabaları, market arabaları, ev eşyaları için tekerlekli taşıyıcılar.
 • Raylı taşıtlar: Lokomotifler, trenler, tramvaylar, vagonlar, teleferikler, telesiyejler.
 • Deniz taşıtları ve parçaları (motorları hariç)
 • Hava taşıtları ve parçaları (motorları hariç).
13. SINIF
 • Ateşli, havalı, yaylı silahlar ile bunlara ait kılıf ve askı kayışları.
 • Ağır silahlar, havanlar, roketler.
 • Havai fişekler.
 • Kişisel kullanım için koruyucu gazlar.
14. SINIF
 • Kuyumculuk eşyaları (taklitleri dahil); altınlar, mücevherler, kıymetli taşlar ve bunlardan mamul takılar, kol düğmeleri, kravat iğneleri ve heykeller, biblolar.
 • Saatler ve zaman ölçme cihazları (kronometreler ve parçaları, saat kordonları dahil).
15. SINIF
 • Müzik aletleri ve kutuları
16. SINIF
 • Kağıt, karton  (mukavva) ve bunlardan yapılmış ürünler (kırtasiye amaçlı ürünler hariç); kağıt havlular, tuvalet kağıtları, kağıt peçeteler, ambalaj ve sarma amaçlı kağıtlar, karton kutular. 
 • Plastik malzemeden mamul ambalajlama ve sarma malzemeleri.
 • Matbaa ve ciltleme malzemeleri.
 • Basılı evraklar; basılı yayınlar,  takvimler, posterler, fotoğraflar, afişler, tablolar, çıkartmalar,  (pullar).
 • Kırtasiye, büro, eğitim-öğretim, yazım, çizim, resim ve sanatçılar için malzemeler (mobilyalar ve cihazlar hariç; kırtasiye tipi kağıt ürünler ve yapıştırıcılar dahil).
 • Büro makineleri.
 • Badana ve boya işleri için fırçalar ve rulolar.
17. SINIF
 • Kauçuk, gütaperka, lastik, amyant (asbest), mika veya bunlardan mamul toz, levha, çubuk ve folyo halinde yarı mamul sentetik malzemeler.
 • Yalıtım (izolasyon), dolgu ve tıkama malzemeleri (derz dolguları, contalar, o-ringler dahil ).
 • Lastikten, plastikten veya kauçuktan mamul bükülebilir borular, hortumlar (taşıtlar için kullanılanlar dahil), boru kılıf ve rakorları; tekstilden hortumlar, madeni olmayan boru kılıfları ve rakorları, hortum rakorları, taşıtlar için radyatör hortumları (yangın hortumları hariç).
18. SINIF
 • İşlenmiş veya işlenmemiş deriler ve postlar, yapay deriler, köseleler, astarlık deriler.
 • Derilerden, deri taklitlerinden veya diğer malzemelerden mamul taşıma amaçlı başka sınıflarda yer almayan eşyalar (çantalar, deri veya kösele kutular ve sandıklar, anahtarlıklar dahil).
 • Şemsiyeler, güneş şemsiyeleri, güneşlikler, bastonlar.
 • Kırbaçlar, koşum takımları, eyerler, üzengi ve eyer kayışları.
19. SINIF
 • İnşaat, yol yapımı, tamirat, kaplama amaçlarıyla kullanılan kum, çakıl, mıcır, asfalt, zift, çimento, alçı gibi malzemeler.
 • Beton, alçı, toprak, kil, doğal ve yapay taş, ahşap, plastik veya sentetik malzemelerden imal edilmiş ve şekil almış yapı/inşaat/yol yapımı ve benzer amaçlı malzemeler, yapı elemanları,  taşınabilir bu malzemelerden yapılar, direkler, bariyerler (ahşap ve sentetik malzemeden kapı ve pencereler dahil).
 • Yollar için metal, mekanik ve aydınlatmalı olmayan trafik işaretleri.
 • Beton, taş veya mermerden yapılmış anıtlar, heykeller.
 • Tabaka veya şerit halinde tabii veya sentetik yüzey kaplamaları, ısı ile yapıştırılabilen sentetik kaplamalar; çatılar için ziftli kartonlar; ziftli kaplamalar.
 • İnşaatlar için cam ürünleri.
 • Metalden olmayan prefabrik yüzme havuzları.
 • Akvaryum kumları.
20. SINIF
 • Yapıldıkları maddelere ve malzemelere bakılmaksızın mobilyalar.
 • Yatak şilteleri, yastıklar, tıbbi amaçlı olmayan havalı yataklar ve yastıklar, kampçılar için uyku tulumları, deniz yatakları.
 • Aynalar.
 • Arı kovanları, suni petekler ve petek çıtaları.
 • Bebekler için ana kucakları, parmaklıklı oyun parkları (iç mekanlar için), bebek beşikleri, yürüteçler.
 • Ahşap veya sentetik malzemeden mamul panolar, resimler, tablolar için çerçeveler, kimlik kartları, künyeler, isimlikler, etiketler.
 • Ahşap veya sentetik malzemeden mamul ambalaj, nakliye ve depolama amaçlı variller, fıçılar, bidonlar, hazneler (depolar), kutular, ambalaj kapları,  nakliye amaçlı konteynerler, sandıklar, taşıma paletleri, bunlarla birlikte kullanılan kapaklar.
 • Ahşap veya sentetik malzemelerden mamul hırdavat (nalburiye) eşyası, mobilya bağlantıları, açma kapama tertibatları.
 • Tahta, mum, balmumu, plastik veya alçıdan mamul bu sınıfa dahil süs ve dekorasyon eşyaları.
 • Sepetler, balıkçı sepetleri.
 • Ev hayvanları için kulübeler, yuvalar, yataklar.
 • Ahşap veya sentetik malzemeden mamul portatif merdivenler, hareketli merdivenler.
 • Bambu perdeler, stor perdeler, şerit perdeler, dekorasyon amaçlı boncuklu perdeler;  perde kopçaları,  perde halkaları, perde kancaları, perde çubukları.
21. SINIF
 • Elektriksiz temizlik aletleri gereçleri (boya fırçaları hariç fırçalar, çelik talaşları, süngerler, çelik yünleri, üstüpüler, tekstilden mamul temizleme ve silme bezleri, bulaşık eldivenleri, elektrikli olmayan cilalama makineleri, halı süpürgeleri, sopalı yer paspasları, makine parçası olmayan elektrikli fırçalar dahil).
 • Diş fırçaları, elektrikli diş fırçaları, diş ipleri, tıraş fırçaları, saç fırçaları, taraklar.
 • Değerli metalden olanlar da dahil olmak üzere, bu sınıfa dahil elektrikle çalışmayan ev ve mutfak gereçleri, kap kacak, vazolar.
 • Ütü masaları ve kılıfları, çamaşır kurutmalıkları, elbise askıları.
 • Ev hayvanları için kafesler ve malzemeler, evlerde kullanılan bitki ve hayvan yetiştirme yerleri (akvaryumlar, vivaryumlar, terraryumlar).
 • Camdan, porselenden, seramikten, kilden süs ve dekorasyon eşyaları.
 • Fare kapanları, haşerat tuzakları, sinek yakalayıcılar, sinek raketleri, tuvalet taşı delikleri için kapaklar (sinek ve haşeratı kovucu veya yok edici elektrikli cihazlar dahil).
 • Parfüm bekleri (yandığında koku yayan bekler), parfüm spreyleri ve vaporizatörleri (püskürteç), elektrikli-elektriksiz makyaj temizleme aletleri, pudra ponponları, tuvalet eşyaları için kutular.
 • Püskürtmeli hortum başlıkları, sulama süzgeçleri için başlıklar, sulama aletleri, bahçe sulama süzgeçleri, musluklara takılan uçlar.
 • İşlenmemiş cam, yarı işlenmiş cam, dekorasyon için cam mozaikler ve cam tozları (inşaat için olanlar hariç), cam yünleri (izolasyon ve tekstil amaçlı olmayan).
 • Spor müsabakalarında verilen kupalar.
22. SINIF
 • Halatlar, ipler, ip merdivenler, hamaklar,  balık ağları.
 • Çadırlar, tenteler, brandalar, yelkenler, araç örtüleri (araç şeklini almamış olanlar).
 • Tekstilden mamul ambalaj torbaları.
 •  Kauçuk ve sentetik olmayan döşeme doldurma malzemeleri (yün, pamuk dahil).
 • Tekstil amaçlı sentetik elyaflar, işlenmemiş büküm elyafları, cam elyaflar.
23. SINIF
 • Tekstil amaçlı büküm iplikleri; dikiş,  nakış ve örgü iplikleri, tireler, esnek iplikler.
24. SINIF
 • Dokunmuş veya dokunmamış kumaşlar.
 • Ev tekstil ürünleri; perdeler, yatak örtüleri, nevresimler, çarşaflar, yastık kılıfları, battaniyeler, yorganlar, havlular. 
 • Tekstilden bayraklar, flamalar, etiketler.
 25. SINIF
 • Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar.
 • Ayak giysileri.
 • Baş giysileri.
26. SINIF
 • Danteller ve nakışlar (aplikeler), güpürler, fistolar, dar dokumalar, şeritler ve kurdeleler, ekstraforlar, fitiller, giysiler için kumaştan yapılmış hazır harfler ve rakamlar, armalar, rütbe işaretleri, vatkalar.
 • Giysiler için düğmeler, kopçalar, halkalar, fermuarlar, ayakkabı ve kemer tokaları, perçinler, yapışkan bantlar, bağlar, toplu iğneler, iğneler, dikiş iğneleri, dikiş makinesi iğneleri, tığlar ve örgü şişleri, iğne kutuları ve iğnelikler.
 • Yapma çiçekler, yapma meyveler.
 • Takma saçlar ve saç aksesuarları.
27. SINIF
 • Halılar, kilimler, yolluklar.
 • Seccadeler.
 • Muşambalar, yapay çimen, döşemelik mantarlı muşamba (linolyum).
 • Spor amaçlı minderler.
 • Tekstilden olmayan duvar kaplamaları, duvar kağıtları.
 
28. SINIF
 • Oyunlar ve oyuncaklar.
 • Salonda oynanan oyunlar; harici ekran ya da monitör ile bağlanıp oynanabilen oyunlar için aletler, makineler ve cihazlar (jetonla çalışanlar dahil).
 • Hayvanlar için oyuncaklar.
 • Çocuk bahçeleri, parklar ve oyun parkları için oyuncaklar.
 • Jimnastik ve spor aletleri ile malzemeleri.
 • Suni yılbaşı ağaçları ve bunlar için süsler, suni karlar,  çıngıraklar, parti ve benzeri eğlenceler için malzemeler, kağıttan parti şapkaları.
29. SINIF
 • Et, balık, kümes ve av hayvanlarının etleri ile her nevi işlenmiş et ürünleri.
 • Kuru bakliyatlar.
 • Hazır çorbalar, bulyonlar.
 • Zeytin, zeytin ezmeleri.
 • Süt ve süt ürünleri (tereyağı dahil).
 • Yenilebilir bitkisel yağlar.
 • Kurutulmuş, konservelenmiş, dondurulmuş, pişirilmiş, tütsülenmiş, salamura edilmiş her türlü meyve ve sebzeler.
 • Kuru yemişler.
 • Fındık ve fıstık ezmeleri, tahin.
 • Yumurtalar, yumurta tozları.
 • Patates cipsleri.
30.SINIF
 • Kahve, kakao; kahve veya kakao esaslı içecekler, çikolata esaslı içecekler.
 • Makarnalar, mantılar, erişteler.
 • Pastacılık ve fırıncılık mamulleri, tatlılar.
 • Bal, arı sütü, propolis.
 • Yiyecekler için çeşni/lezzet vericiler.
 • Mayalar, kabartma tozları.
 • Her türlü un, irmikler, nişastalar.
 • Toz şeker, kesme şeker, pudra şekeri.
 • Çaylar, buzlu çaylar.
 • Şekerlemeler, çikolatalar, bisküviler, krakerler, gofretler.
 • Sakızlar.
 • Dondurmalar,  yenilebilir buzlar.
 • Tuz.
 • Hububat (tahıl) ve mamulleri.
 • Pekmez.
31. SINIF
 • Tarım ürünleri, bahçecilik ürünleri ve tohumlar.
 • Ormancılık ürünleri.
 • Canlı hayvanlar (kuluçkalık yumurtalar, döllenmiş yumurtalar dahil).
 • Canlı ve kurutulmuş bitkiler ve otlar.
 • Hayvan yemleri.
 • Malt (insan tüketimi için olmayan).
32. SINIF
 • Biralar; bira yapımında kullanılan preparatlar.
 • Maden suları, kaynak suları, sofra suları, sodalar.
 • Sebze ve meyve suları, bunların konsantreleri ve özleri, meşrubatlar.
33. SINIF
 • Alkollü içecekler (biralar hariç).
34. SINIF
 • Tütün ve tütün mamulleri.
 • Değerli metalden olanlar da dahil olmak üzere, tütün içenlere mahsus malzemeler (pipolar, puro ve sigara ağızlıkları küllükler, tütün kutuları, sigara sarmak için cep aletleri, sigara kağıtları, nargileler, çakmaktaşları, çakmaklar dahil).
 • Kibritler.
35. SINIF
 • Reklamcılık,  pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler (Ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri dahil).
 • Büro hizmetleri; sekreterlik hizmetleri, gazete aboneliği düzenleme hizmetleri, istatistiklerin derlenmesi, büro makinelerinin kiralanması hizmetleri, bilgisayar veri tabanlarındaki bilginin sistematik hale getirilmesi, telefon cevaplama hizmetleri. 
 • İş yönetimi, idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık, muhasebe ve mali müşavirlik hizmetleri, personel işe yerleştirme, işe alma, personel seçimi, personel temini hizmetleri, ithalat-ihracat acente hizmetleri.
 • Ticari ve sınai ürünler için eksperlik hizmetleri.
 • Açık artırmaların düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi hizmetleri.
 • Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için malların* bir araya getirilmesi hizmetleri (belirtilen hizmetler perakende, toptan satış mağazaları, elektronik ortamlar, katalog ve benzeri diğer yöntemler ile sağlanabilir).

Bu kısımda mal veya mal grubu belirtiniz.

36. SINIF
 • Sigorta hizmetleri.
 • Finansal ve parasal hizmetler.
 • Gayrimenkul komisyonculuğu, müşavirliği ve idaresi hizmetleri.
 • Gümrük müşavirliği hizmetleri.
37. SINIF
 • İnşaat hizmetleri, inşaat araç – gereçlerinin ve iş makinelerinin kiralanması hizmetleri
 • Temizlik hizmetleri; dezenfeksiyon hizmetleri; haşere ilaçlama hizmetleri; temizlik araçları ve makinelerinin kiralanması hizmetleri.
 • Kara araçları servis istasyonu hizmetleri (bakım, tamir ve akaryakıt dolumu)
 • Deniz araçlarının bakımı ve tamiri hizmetleri; gemi inşaatı hizmetleri.
 • Hava taşıtlarının bakım ve tamiri hizmetleri.
 • Mobilyalara ilişkin döşeme, tamir, restorasyon hizmetleri .
 • Isıtma, havalandırma ve su tesisatının kurulması (tesis edilmesi), bakımı ve tamiri hizmetleri.
 • Giysilerin temizliği, bakımı ve tamiri hizmetleri.
 • Sınai makinelerin ve cihazların, büro makinelerinin ve cihazlarının, haberleşme cihazlarının, elektrikli ve elektronik cihazların tesisi, bakımı ve tamiri hizmetleri
 • Asansör tamiri ve bakımı hizmetleri. 
 • Saat tamiri hizmetleri.
 • Madencilik, maden çıkarma hizmetleri.
 • Ayakkabı, çanta, kemer tamiri hizmetleri.
38. SINIF
 • Radyo ve televizyon yayın hizmetleri.
 • Haberleşme hizmetleri (internet servisi sağlama hizmetleri dahil).
 • Haber ajansı hizmetleri.
39. SINIF
 • Kara, deniz ve hava taşımacılığı hizmetleri ve kara, deniz ve hava taşıtlarının kiralanması hizmetleri (tur düzenleme, seyahat için yer ayarlama, kurye hizmetleri dahil).
 • Araba parkları hizmetleri, garaj kiralama hizmetleri.
 • Tekne barındırma hizmetleri.
 • Boru hattı ile taşıma hizmetleri.
 • Elektrik dağıtım hizmetleri.
 • Su temin hizmetleri.
 • Taşıt ve malları kurtarma hizmetleri.
 • Malların depolanması, paketlenmesi ve sandıklanması hizmetleri.
 • Çöplerin depolanması ve taşınması hizmetleri, atıkların toplanması ve taşınması hizmetleri.
40. SINIF
 • Adi metallerin işleme hizmetleri.
 • Değerli metallerin işlenmesi hizmetleri.
 • Fotografik ve sinematografik ürünlerin işlenmesi hizmetleri (banyo, baskı ve foto gravür hizmetleri dahil).
 • Gıdaların işlenmesi hizmetleri.
 • Hayvan kesim hizmetleri.
 • Deri ve kürk işleme hizmetleri.
 • Saraçlık hizmetleri.
 • Kumaş işleme hizmetleri, yün işleme hizmetleri.
 • Terzilik hizmetleri, nakış işleme hizmetleri.
 • Ahşap ve kereste işleme hizmetleri.
 • Sanat eserlerinin çerçevelenmesi hizmetleri.
 • Sıvı, kimyasal madde, gaz, hava işleme hizmetleri.
 • Cam ve optik cam işleme hizmetleri.
 • Malzemelerin montajı (üçüncü şahıslar adına) hizmetleri.
 • Diş teknisyenliği (döküm) hizmetleri.
 • Çömlekçilik hizmetleri.
 • Enerji üretimi hizmetleri, jeneratörlerin kiralanması hizmetleri.
 • Kağıdın işlenmesi.
 • Baskı hizmetleri, ciltçilik hizmetleri.
 • Plastik işleme hizmetleri.
41.SINIF
 • Eğitim ve öğretim hizmetleri.
 • Sempozyum, konferans, kongre ve seminer düzenleme, idare hizmetleri.
 • Spor, kültür ve eğlence hizmetleri.
 • Dergi, kitap, gazete v.b.gibi yayınların basıma hazır hale getirilmesi, okuyucuya ulaştırılmasına ilişkin hizmetler (global iletişim ağları vasıtasıyla anılan hizmetlerin sağlanması da dahil)
 • Film, televizyon ve radyo programları yapım hizmetleri.
 • Haber muhabirliği hizmetleri, foto-muhabirliği hizmetleri.
 • Fotoğrafçılık hizmetleri.
 • Tercüme hizmetleri.
42. SINIF
 • Bilimsel ve sınai inceleme, araştırma hizmetleri; mühendislik hizmetleri.
 • Bilgisayar hizmetleri; bilgisayar programlama, bilgisayarı virüse karşı koruma,  bilgisayar sistem tasarımı, başkaları adına web sitelerinin tasarlanması, bakımı ve güncelleştirilmesi, yazılım tasarımı, kiralanması ve güncelleştirilmesi, internet arama motoru sağlama, hosting, bilgisayar donanımları alanında danışmanlık ve kiralanması hizmetleri. 
 • Bu sınıfa dahil olup mühendislik, mimarlık, bilgisayar hizmetleri kapsamına girmeyen her türlü tasarım hizmetleri; grafik sanat tasarım hizmetleri.
 • Sanat eserleri orijinallik onay hizmetleri.
43.SINIF
 • Yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri.
 • Geçici konaklama hizmetleri.
 • Gündüz bakımı (kreş) hizmetleri.
 • Hayvan bakım evleri hizmetleri.
44.SINIF
 • Tıbbi hizmetler.
 • Güzellik bakımı hizmetleri.
 • Veterinerlik ve hayvancılıkla ilgili hizmetler.
 • Tarım, bahçecilik ve ormancılıkla ile ilgili hizmetler.
45.SINIF
 • Hukuki hizmetler (sınai ve fikri mülkiyet hakları konusunda danışmanlık hizmetleri dahil).
 • Güvenlik hizmetleri.
 • Evlendirme büroları hizmetleri.
 • Cenaze hizmetleri.
 • Giysi kiralama hizmetleri.
 • Yangın söndürme hizmetleri.
 • Refakat etme hizmetleri.

Marka Hizmet Sınıfları, Nice Kodları, Marka Sınıfları yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/marka/marka-siniflari/feed/ 0
Marka İsim Sorgulama https://logoloji.com/marka/marka-isim-sorgulama/ https://logoloji.com/marka/marka-isim-sorgulama/#respond Thu, 12 Sep 2019 17:50:36 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2574 Marka isim sorgulama ve markaya ait ismi bulmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Çoğu müşterimiz “haftalardır düşünüyorum bir marka bulamadım, bulduklarım da önceden alınmış ve dolu” diyerek bize gelir.  İyi marka ismi gerçekten çok değerlidir, hatta bu işin isim […]

Marka İsim Sorgulama yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Marka isim sorgulama ve markaya ait ismi bulmak oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Çoğu müşterimiz “haftalardır düşünüyorum bir marka bulamadım, bulduklarım da önceden alınmış ve dolu” diyerek bize gelir.  İyi marka ismi gerçekten çok değerlidir, hatta bu işin isim satış piyasası bile mevcuttur.

Tescil ve patent işleri için patent firmalarına vermiş olduğumuz vekaletler ile işlem yaptırabiliyoruz, fakat Türkiye Marka ve Patent Kurumu marka, patent tescili işlemlerini bireysel kullanıcıya açarak bizlere büyük kolaylıklar sağladı. Artık tescil sorgulama hatta tescil işlemlerini bireysel başvurular ile online yapabiliyoruz.

Bu yazımızda bulduğunuz marka olabilecek isimleri kullanabilir miyiz, başkası tarafından daha önce tescil edilmiş mi, tescillenmiş ise hangi marka sınıflarında tescillenmiş gibi durumları, online sorgulama işlemi ile nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Online Marka Sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle TPE (Türkiye Marka ve Patent Kurumu ) web sitesine girmemiz gerekir.

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/ >>>>

 • Bu sayfadan Portal Marka Başvuru alanına girmelisiniz.

marka sorgulama alanı

 

 • İkinci aşamada sorgu yapacağımız Marka Araştırma bölümüne giriş yapacağız.

marka ismi sorgulama

 • Marka ismi sorgulama ekranı yapacağımız alan esasen burası. Sorgu sırasında önemli olan “hepsi” seçeneği ve “içinde geçen” seçeneğini işaretleyerek güvenlik kodunu girmek. Bu sayede aradığımız kelimeleri içeren daha önceden tescili alınmış markaları rahatlıkla görebiliriz.marka ismi sorgulama alanı
 • Karşımıza çıkan liste ekranında marka isimlerini, alınış tarihlerini hizmet numaralarını, hatta kimin aldığı gibi bir çok bilgiye ulaşabilir, tescil olmuş mu, bekleme aşamasında mı veya itiraz edilmiş mi detaylarına bakabiliriz.

 

marka sorgu listesi

Markaların tescillendiği nice sınıfları başlığı altında rakamlar görüyorsunuz, bu rakamlar o markanın hangi sektörde tescillendiği konusunda bize bilgi verir. Marka Hizmet Kodları ve sınıfları kapsadıkları hizmetlere göre gruplandırılır.

Marka İsim Sorgulama yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/marka/marka-isim-sorgulama/feed/ 0
Logo Tasarım Sitesi Gerçekten İşe Yarar mı? https://logoloji.com/logo-tasarimlari/logo-tasarim-sitesi/ https://logoloji.com/logo-tasarimlari/logo-tasarim-sitesi/#respond Thu, 12 Sep 2019 09:56:56 +0000 https://www.logoloji.com/?p=2558 Logo Tasarım Sitesi adı altında birçok hazır tasarım sunan projeleri görmek mümkün. Birçok tasarım elemanını birleştirerek kendinize göre şablonlar oluşturmak, orta düzeyde kullanmak mümkün. Çoğu amatör düzeyde firmanın işini görse de profesyonel düzeyde çok da tutarlı olması mümkün değil. Bize […]

Logo Tasarım Sitesi Gerçekten İşe Yarar mı? yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Logo Tasarım Sitesi adı altında birçok hazır tasarım sunan projeleri görmek mümkün. Birçok tasarım elemanını birleştirerek kendinize göre şablonlar oluşturmak, orta düzeyde kullanmak mümkün. Çoğu amatör düzeyde firmanın işini görse de profesyonel düzeyde çok da tutarlı olması mümkün değil.

Bize göre avantaj ve dezavantajlarını belirledik:

hazır logo tasarımı

Logo Tasarım Sitesi Avantajları

 • Hızlı bir şekilde var olan tasarımlardan sonuca ulaşabilirsiniz.
 • Şablonlar üzerinden seçimleri kendiniz yöneterek kendi istediğinizi seçebilirsiniz.
 • Ücret olarak daha uygun ödersiniz

Hazır Logo Tasarımlarının Dez Avantajları

 • İlk başta avantajlı gibi gözükse de ilerleyen aşamalarda başınız mutlaka ağrır. Benzer tasarımlar benzer renklere sahip birçok firmadan farkınız kalmaz.
 • Marka bilinirliği kötü yönde etkilenir. Unutmayın logosuna özen göstermeyen bir firmanın diğer işlerine gösterdiği özen tartışmaya açıktır.
 • Amblem sizin kimliğiniz, temsil gücünüzdür. Daha önce verdiğimiz kurumsal kimlik örneklerinde Marlboro logosu ile F1 yarışlarına sponsorluğu hakkında örnekler vermişti, yinelemekte fayda var. Logotype ve kullanımı o kadar özdeşleşmiştir ki sigara reklamlarının yasak olduğu bazı ülkelerde araçların arkasına kırmızı üzerine beyaz marlboro üçgeni koymaları markayı reklamlama açısından yeterli olmaktadır.

marlboro logo kullanımı

 • Logoloji olarak tasarımlarınızı ilerisi için özel hazırladığımız için kartvizitten, araç uygulamalarına ve marka gelişme aşamalarında kadar problem yaşamazsınız. Olası hazır tasarımlarda logonuz özgün değilse bu marka değerinizi oldukça zedeleyebilir.
 • Hazır sistemlerde verdikleri dosya uzantıları uygulamalarınızda size yeterli olmayabilir. Çünkü çoğu hazır program vektörel uzantı veremeyebilir.

Logo tasarım sitesi genel itibari bir nebze işinize yarar, fakat profesyonel düzeyde bir yaklaşım değildir. İlerleyen aşamalarda markanın bilinirliği, basılı evrak, tabela, ambalaj ve daha fazlaimaj değişikliği maliyeti yükü getirir. O ürün bu muydu acaba, başka firmamı bu gibi kafa karıştırıcı sorular akla getirebilir.

İyi bir tasarım için uzmanlarla çalışmak, doğru analiz yapıp markanıza göre bir konsept oluşturmak en doğru tercihtir.

Kurumsal ve profesyonel bir tasarım için Tasarım Mütehassısı Logoloji’ye bekleriz 🙂

Logo Tasarım Sitesi Gerçekten İşe Yarar mı? yazısı ilk önce Logo Tasarımı Logoloji üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://logoloji.com/logo-tasarimlari/logo-tasarim-sitesi/feed/ 0